poniedziałek, 11 lutego 2013

Co to jest Biblia i czy można jej wierzyć?


Na tą księgę powołują się miliony. Czerpią z niej wiarę chrześcijanie. O tej księdze z uznaniem mówią zarówno wierzący jak i niewierzący. Interesują się nią wielcy i mali. Badają ją uczeni, teolodzy, religioznawcy, duchowni i świeccy. Chrystus ocenił Pismo Święte jako Słowo Boże, uważając je za najwyższą regułę wiary. Zawsze podkreślał “Tak mówi Pismo”, albo “napisane jest”. Apostołowie swoją wiarę opierali na Piśmie Świętym. Pierwsi chrześcijanie i Ojcowie Kościoła cenili je ponad życie.
Czym w takim razie Pismo Święte jest? Jest to księga nad księgami. Jest to Boże posłannictwo do człowieka, drogowskaz w jego ziemskiej pielgrzymce, skarby prawdy, pokrzepienia, mądrości, światło w ciemnościach, ostoja w niedolach i niebezpieczeństwach.
Z drugiej też strony znienawidzona, palona, niszczona, jej wyznawcy paleni na stosie, poniewierani, przepędzani, wyśmiewani. A jednak tłumaczona na tysiąc sto dwadzieścia języków i nic nie wskazuje aby jej zwycięski pochód się zakończył. Jest to największe dzieło literatury światowej. Ta księga określana jest jako Biblia, Pismo Święte, Słowo Boże, czy Stary i Nowy Testament. Jest to w zasadzie biblioteka 66 ksiąg pisanych przez prawodawców, królów, mędrców, pasterzy, filozofów, rybaków, wodzów, uczonych, prostych, apostołów i proroków przez 1600 lat. Pomimo wielości autorów czasu i miejsc powstawania jej ksiąg, zadziwia jednolitością swej treści.
Przez okres średniowiecza przepisywanie jej, tłumaczenie na narodowe języki odbywało się po kryjomu, po nocach. Fragmenty zaszywane był w odzież i przemycane dla tęskniących za Prawdą.
Dzisiaj gdy trzymam w ręku Biblię to jestem przekonany, że wiele poświęcenia pokoleń składa się na to, że swobodnie mogę ją czytać. Nie wiem jak potoczyłoby się moje życie gdyby nie ona. Z jej kart bije miłość Zbawiciela do mnie.
A czy można jej wierzyć? Wystarczy porównać wiele proroctw księgi Daniela,czy księgi Objawienia z historią, a zauważymy jak precyzyjnie się wypełniły. Z całkowitą ufnością możemy otworzyć Biblię, studiować i badać jak do nas, ludzi żyjących już w XXI, przemawia wszechmocny Bóg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz