niedziela, 11 maja 2014

8. BAROKOWE BIBLIE OŁTARZOWE - WYSTAWA BIBLIITa biblia jest bardzo zniszczona i ma z dwóch powodów bardzo interesującą historię.


Była nagrodą w loterii fantowej. Ktoś wpadł na pomysł, żeby zachęcić do uczestnictwa w loterii i ufundował w nagrodę dużą biblię. To biblia katolicka. Ale druga historia jest historia tragiczną. Dotyczy ona właściciela tej biblii pewnego kupca mieszkającego w Colmar w Alzacji na terenie Francji.  W czasie rewolucji francuskiej zabroniono ludziom posiadania jakichkolwiek symboli religijnych. (1763 r). Nie wolno było mieć krzyży, figurek, Pisma Świętego, czy czegokolwiek co by wskazywało na jakikolwiek związek z religią, ale ten człowiek miał biblię.  Przybyli żołnierze rewolucjoniści z Paryża do Colmar, przeszukali mieszkanie, znaleźli biblię i tego człowieka zastrzelili. Biblia została wyrzucona przez okno na ulicę i przeleżała tam blisko tydzień i dopiero po wyjściu tych żołnierzy z Colmar żona zamordowanego matka kilkorga dzieci kazała dzieciom przynieść tą biblię i mam ją teraz od potomka tej rodziny, który mieszka teraz w Niemczech.

Poniżej kolejna biblia ołtarzowa w tłumaczeniu Marcina Lutra. Drukował Johann Georg Cotta - Tybinga 1739.Kolejna Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra i drukowana przez Johanna Georga Cotta z 1736 roku. (3 zdjęcia eksponatu poniżej)
Ilustracja przedstawiająca jak Bóg zesłał sen na Adama i stworzył  z jego żebra Ewę.


Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra. Drukował Lammel. Wydana w Ulm w 1671 roku


Biblia Łacińsko Polska. Wydanie S. Kozłowskiego w IV tomach. Warszawa 1885. (poniżej)

3 tomy Biblii Łacińsko Polskiej.


Nowy testament w przekładzie Marcina Lutra wydany w 1676 roku w Luneburgu. (poniżej)
Zniszczona Biblia w tłumaczeniu Johanna Piscatora. Drukował Andreas Hugenet. Wydana Bern 1684. (zdjęcia poniżej)


BIBLIA, tzw Biblia Dilherra, 17 wydanie, drukował JohannEndters. Tybinga 1716. (Zdjęcia poniżej)1 komentarz:

  1. Witam mam pytanie posiadam biblie ktora jest podobna do tej pierwszej na zdjeciu i jest w wersji angielskiej jednak nigdzie nie znalazlam daty. Moje pytanie: jak moglabym przeslac fotke by dowiedziec sie co to za wydanie? Niektore strony nie sa cale

    OdpowiedzUsuń